Merdiven basamaklarından elektrik üretti


merdivenKahramanmaraş’ta bir lise öğrencisi merdiven basamaklarına kurduğu sistemle elektrik enerjisi üretmeyi başardı.

Kadriye Çalık Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Muhammet Enes Kanat, insanların günlük yaşamlarında çok sık kullandığı merdiven basamaklarını kullanarak elektrik üretimi projesi hazırladığını belirtti.

İlk olarak bir platforma hazırladığını ve bu platforma motor ve pil sistemi koyduğunu anlatan Kanat, “Merdivene koyduğumuz bu platforma basıldığında yaklaşık 3.6 miliamper elektrik üretimi sağlanıyor. Yani bir basınç meydana geliyor. Bu basınçla motor harekete geçiyor ve enerji üretiyor. Ayrıca platforma her basıldığında oluşan bu elektriği şarj etme imkanımız oluyor” dedi.

Sistemin çok basit ve kullanılabilir olduğunu ifade eden Kanat, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde çok daha fazla enerji üretilebileceğini söyledi.

Kanat, sistemin hayata geçirilmesiyle merdivenin bulunduğu alanların kendi enerjisini karşılayabileceğini, projenin doğal ve düşük maliyetle yapılabilir olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu proje ile tüketilen elektrik enerjisine masrafsız ve doğal hayatı etkilemeden yan destek sağlayarak diğer elektik kaynakları üzerine binen yükü azaltmayı hedefledik. Düşünün bir gün içerisinde okullarda, hastanelerde ve alış veriş merkezlerinde halkın yoğun olarak kullandığı yerlerdeki merdivenlerin hepsi boş kullanılıyor. Ben de bu boşluğu doldurmak için merdivenden elektrik üreterek buralardaki elektrik maliyetlerin azaltılabileceğini düşündüm. Merdiven üzerine konulan bu platforma her basan insan elektrik üretimine katkı sağlamış olacak.”

Kanat, hazırladığı projeyi TÜBİTAK’a da gönderdiğini ve 25 Martta Adana’da sergileneceğini sözlerine ekledi.

Bir Yanıt

  1. Süper bir buluş. Bu buluşları yapan çocuklar yurt dışında olsalar her türlü desteği alırlardı.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: